0

Laseroterapia Profesjonalne zabiegi

 

Depilacja laserowa

Wielu osobom zależy na uzyskaniu efektu gładkiej i zadbanej skóry. Mimo dostępności mnóstwa metod usuwania owłosienia niewiele z nich daje trwały efekt. Wyjątkiem jest depilacja laserowa, która w przeciwieństwie do depilacji maszynką, kremem depilującym woskiem lub depilatorem, skutecznie i trwale usuwa owłosienie z powierzchni skóry.

Depilacji laserowej mogą być poddane różne części ciała: nogi, pachy, a także wrażliwe okolice bikini i twarzy lub duże partie ciała. Laser diodowy LightSheer niszczy komórki aktywne włosa i nie powoduje ryzyka uszkodzenia skóry. Nowoczesna depilacja laserowa to skuteczna, szybka i trwała metoda usuwania owłosienia.

 

Jak działa laser?

Wiązka lasera diodowego o określonej długości fali (808 nanometrów) przenika do wnętrza włosa i niszczy jego część odpowiedzialną za wzrost. Specjalistyczną nazwą tego procesu jest selektywna fototermoliza. Barwnik znajdujący się we włosie i mieszkach włosowych (melanina) absorbuje promieniowanie lasera, przez co włos zostaje osłabiony i uszkodzony. Podczas tego procesu zostają uszkodzone wyłącznie struktury włosa, a nie tkanki sąsiadujące. Laser działa więc wybiórczo: trafia we włos, a nie w delikatną skórę. Promienie lasera są pochłaniane przez melaninę, więc im więcej melaniny znajduje się we włosach i mieszkach włosowych, czyli oznacza to ciemniejsze owłosienie, tym zabieg jest skuteczniejszy. Wiązki lasera pozwalają też usunąć wrastające włosy i rozwiązać problem zapalenia okołomieszkowego. Aby efekty zabiegu były trwalsze i skuteczniejsze, należy poddać się kilku seansom depilacji. Wynika to z tego, że włosy nie rosną równocześnie, a tylko te, które są w fazie wzrostu i zawierają w mieszku włosowym odpowiednią ilość melaniny, reagują na promieniowanie lasera.

Przygotowanie do zabiegu

Aby poddać się zabiegowi depilacji laserowej, skóra musi być zdrowa i nieopalona, nie może mieć podrażnień ani być przesuszona. Określony czas przed zabiegiem należy zrezygnować z leków, preparatów i ziół, które mogą wywołać uczulenie pod wpływem światła. W przypadku regularnego stosowania leków warto wcześniej poinformować o tym specjalistę przeprowadzającego zabieg, aby udzielił dokładnej informacji, czy i kiedy należy zaprzestać zażywania lekarstw.

Decydując się na depilację laserową, cztery tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać wyrywania włosów w miejscu depilacji, a dzień przed zabiegiem należy je zgolić. Przed depilacją skóra powinna być czysta i nie można nakładać na nią żadnych kosmetyków.

Zalety depilacji laserowej

 • Trwałość – depilacja laserowa skutecznie usuwa owłosienie. Osłabia mieszki włosowe i strukturę włosa, w wyniku czego likwiduje zbędne owłosienie.
 • Możliwość depilacji dowolnej części ciała – depilacja laserowa pozwala na usunięcie owłosienia z niemal każdej części ciała. Depilację można przeprowadzić na skórze twarzy, pachach, nogach, miejscach intymnych lub innych miejsc na ciele, także na dużych partiach skóry.
 • Bezpieczeństwo – nie niesie ryzyka podrażnień skóry. Światło lasera działa wyłącznie na mieszki włosowe, a nie skórę.
 • Wygoda i oszczędność czasu – kilka zabiegów depilacji laserowej pozwala na cieszenie się gładką skórą przez długi czas. Stosowanie innych metod usuwania owłosienia, np. tradycyjnej maszynki lub kremu do depilacji, wymaga regularnego i częstego stosowania. Nowoczesna depilacja laserowa pozwala zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na coś innego.
 • Bez podrażnień skóry i wrastających włosów – jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony wbrew któremuś z przeciwwskazań, nie powoduje komplikacji ani podrażnień skóry. Nowoczesna depilacja laserowa pozwala też na rozwiązanie problemu wrastających włosów.

Po zabiegu

 • Mogą wystąpić niewielkie zaczerwienienia, podrażnienia, delikatny obrzęk, a niekiedy strupki
 • Po zakończeniu serii depilacji laserowej należy zrezygnować z opalania przez 2 tygodnie. Planując kolejne serie depilacji, między zabiegami należy całkowicie zrezygnować z opalania.
 • Preparaty złuszczające, na przykład peelingi, można wprowadzić dopiero 2 tygodnie po depilacji.
 • Po zabiegu na twarz nie można stosować podkładów ani podobnych produktów kosmetycznych, ponieważ może to spowodować powstanie podrażnień.
 • Tuż po zabiegu depilacji nóg lub okolic bikini należy założyć nieuciskające skóry, zwiewne ubranie. Nie powinno się zakładać obcisłych albo nieprzepuszczających powietrza spodni.
 • Naturalną reakcją skóry po zabiegu jest chwilowy obrzęk, zaczerwienienie lub wystąpienie niewielkich strupków. Po kilku dniach wszystkie te objawy powinny ustąpić.
 • W ciągu kilku dni po zabiegu należy delikatnie myć i pielęgnować skórę:
 • miejsca, które były poddane depilacji, należy myć żelem niezawierającym mydła, tonikiem lub mleczkiem bezalkoholowym, lub myć je samą wodą;
 • jeśli zabiegowi były poddane pachy, nie wolno stosować dezodorantów i antyperspirantów;
 • żeby złagodzić podrażnienia skóry, można zastosować krem lub maść Alantan, Bepanthen lub Pantenol;
 • skórę należy osuszać delikatnie, bez intensywnego pocierania ręcznikiem.

Przeciwwskazania

 • Stosowanie kremów lub maści zawierających witaminę A, witaminę C lub kwasy owocowe oraz antybiotyki – należy przestać je stosować tydzień przed depilacją
 • Opalona skóra-zabiegi można wykonać dopiero po upływie od 4 do 8 tygodni od ostatniego opalania ( dotyczy to także solarium). 2 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać używania samoopalaczy.
 • Terapia doustna retinoidami – dopiero pół roku po zakończeniu kuracji można poddać się depilacji laserowej.
 • Leki światłouwrażliwiające (fotoalergiczne, fototoksyczne) oraz zioła i inne preparaty o takich właściwościach – należy zaprzestać ich stosowania 2 tygodnie przed zabiegiem.
 • Opryszczka wargowa lub płciowa – tydzień po zakończonej kuracji można poddać depilacji miejsce na skórze, które było dotknięte infekcją.
 • Peelingi chemiczne (tzw. oczyszczanie kwasami) – skóra, która była poddana takiemu oczyszczaniu, potrzebuje około 4 tygodni czasu do przeprowadzenia zabiegu depilacji.
 • Kosmetyczny zabieg oczyszczania twarzy – dopuszczalny jest 7 dni przed zabiegiem lub po upłynięciu 14 dni po zabiegu.
 • Peelingi – należy zaprzestać używania kosmetyków i preparatów o działaniu złuszczającym na co najmniej tydzień przed zabiegiem.
 • Zażywanie leków przeciwbólowych, np. ibuprom/ibuprofen – przed zabiegiem najlepiej wstrzymać się ze stosowaniem leków przeciwbólowych na około tydzień.
 • Stosowanie leków uspokajających, antydepresyjnych, nasennych- po konsultacji
 • Ciąża i karmienie piersią.
 • Fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry.
 • Łuszczyca.
 • Rozrusznik serca.
 • Choroby nowotworowe
 • Bardzo jasny kolor włosów – jeśli włosy są białe lub jaśniejsze od skóry, zabieg laserowy nie będzie w stanie ich usunąć.

Sucha skóra

Sucha skóra twarzy i ciała to często spotykany problem. Przypadłość ta przejawia się uczuciem ściągnięcia skóry, jej szorstkością i zaczerwienieniem. Sucha skóra łatwo ulega podrażnieniom oraz bywa wrażliwa na działanie kosmetyków, a czasem nawet wody.

 Przebarwienia

Wiele osób zmaga się z takimi problemami jak rozstępy, przebarwienia skóry czy blizny potrądzikowe. Skutecznym rozwiązaniem tych problemów jest laser frakcyjny CO2. To innowacyjne urządzenie medyczne stosowane w niwelowaniu blizn i niedoskonałości skóry.

Zabiegi frakcyjne umożliwiają usunięcie różnego rodzaju uszkodzeń skóry oraz poprawę jej kondycji. Nowoczesny laser frakcyjny stymuluje procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu eliminuje zmarszczki, uszkodzenia posłoneczne, przebarwienia, rozstępy, blizny potrądzikowe oraz odmładza skórę. Wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu, w wyniku czego skóra staje się bardziej sprężysta, rozjaśniona, ma wyrównany koloryt, a wraz z tym wygląda znacznie młodziej.

Jak działa laser?

Podczas zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego jego światło wnika w głąb skóry i jest wchłaniane przez wodę zawartą w skórze właściwej, czyli warstwie skóry znajdującej się pod naskórkiem. W wyniku naświetlania woda wyparowuje, co powoduje drobne, kontrolowane uszkodzenia i co pociąga za sobą, natychmiastową regenerację komórek. Energia cieplna wprowadzona przez naświetlanie laserem stymuluje procesy regeneracyjne komórek i wspiera syntezę kolagenu. Dzięki naświetlaniu ulegają też rozbiciu niektóre komórki barwnikowe, co prowadzi do ich rozjaśnienia i ostatecznie wyrównuje i ujednolica odcień skóry. Podczas jednego zabiegu laser wpływa na około 10%-20% powierzchni naświetlanego fragmentu skóry, dlatego zaleca się przeprowadzić zabieg kilkakrotnie. Efekty mogą być już widoczne po pierwszym zabiegu, ale żeby poprawić jego rezultat, powinno się zrealizować serię od 2 do 4 naświetlań laserem, jednak dokładna ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie podczas konsultacji ze specjalistą. Po zakończeniu zabiegów przebudowa kolagenu będzie trwała nadal, aż do około 6-ciu miesięcy. Przez cały ten okres wygląd skóry stale się poprawia.

Przygotowanie do zabiegu

Przed poddaniem się zabiegowi naświetlania laserem frakcyjnym CO2 należy przestrzegać poniższych zaleceń.

 • Pół roku przed zabiegiem należy zakończyć kurację doustną lekami zawierającymi retinoidy. Cztery tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści lub kremów zawierających retinoidy.
 • Przez 2 tygodnie przed zabiegiem nie można stosować antybiotyków.
 • Co najmniej 7 dni przed zabiegiem nie można przyjmować leków o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
 • Tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z picia niektórych ziół (np. nagietka lub dziurawca) oraz stosowania preparatów, które mogą być światłouczulające.
 • Tydzień przed dokonaniem zabiegu zaleca się unikać przyjmowania witaminy C i A oraz jej pochodnych.
 • Zabieg nie może być przeprowadzony na skórze opalonej. Nie można opalać się ani korzystać z solarium, samoopalaczy lub opalania natryskowego. W przypadku karnacji jasnej należy zaczekać 4–6 tygodni na zejście opalenizny, a przy karnacji ciemnej najlepiej zaczekać około 8 tygodni na zniknięcie efektu opalenizny.
 • Na 14 dni przed zabiegiem nie należy stosować peelingów na skórze, która ma być poddana działaniu lasera frakcyjnego. Zalecenie to dotyczy peelingów mechanicznych i chemicznych (np. oczyszczania kwasami).
 • W dniu zabiegu nie należy nakładać kosmetyków w miejscu na skórze, gdzie będzie przeprowadzony zabieg.

 

Zalety zabiegu

 • Trwały i skuteczny rezultat,
 • krótkotrwały czas rekonwalescencji i gojenia- około 3-5dni
 • przy zastosowaniu się do zaleceń niewielkie ryzyko wystąpienia niepożądanych działań,
 • krótki czas zabiegu,
 • efekty są widoczne tuż po wygojeniu się skóry i zwiększają się wraz z upływem czasu od zabiegu.

Po zabiegu

 • Tuż po przeprowadzeniu zabiegu odczuwalny jest lekki dyskomfort, który można porównać do reakcji po intensywnym opalaniu.
 • Kilka dni po zabiegu występuje na skórze delikatny obrzęk i zaczerwienienie. Po kilku dniach może pojawić się zbrązowienie skóry, co wynika z procesu usuwania uszkodzonych tkanek.
 • Kilka dni po zabiegu może występować złuszczanie naskórka, co również jest efektem jego odnowy.
 • Aby przyśpieszyć proces regeneracji naskórka, należy stosować wodę termalną i preparaty przyspieszające gojenie.
 • Nie można wymuszać złuszczania skóry przez peelingi lub pocieranie – proces ten powinien odbyć się naturalnie.
 • Po kilku dniach od zabiegu można myć skórę i nakładać makijaż, ale należy unikać nadmiernego drażnienia skóry, na której był przeprowadzany zabieg.
 • Co najmniej 30 dni po zabiegu należy stosować kremy z wysokim filtrem i unikać przebywania na słońcu. To niezbędny element ochrony i pielęgnacji skóry po zabiegu.
 • Do tygodnia do zabiegu należy nie spożywać alkoholu ani nie stosować gorących kąpieli lub korzystać z sauny.

Przeciwwskazania

 • Nowotwory skóry oraz zmiany przednowotworowe,
 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • łuszczyca,
 • bielactwo,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • doustna terapia retinoidami ( przerwa pół roku),
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • rozrusznik serca,
 • świeża opalenizna,
 • infekcje, podrażnienie lub głębokie przesuszenie skóry, która ma być poddana zabiegowi.

Blizny potrądzikowe

Idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z problemem blizn potrądzikowych jest laser frakcyjny CO2, który jest nowoczesną i skuteczną metodą ich usuwania.

Zabiegi laserem frakcyjnym najczęściej są przeprowadzane na twarzy, szyi, dekolcie lub innych miejscach ciała. Naświetlanie skóry laserem stymuluje procesy naprawcze skóry oraz pobudza produkcję kolagenu, dzięki któremu skóra jest sprężysta i jędrna. Efekty zabiegu to wygładzenie skóry, usunięcie niedoskonałości oraz wyrównanie kolorytu skóry. Oznacza to, że zabieg także zmniejsza widoczność i głębokość blizn potrądzikowych. Zaleca się przeprowadzenie kilku zabiegów naświetlania laserem, aby cera stała się znacznie bardziej wygładzona i rozjaśniona. Liczba zabiegów jest dobierana indywidualnie. Specjalista zawsze informuje o przebiegu zabiegu, zaleceniach przed i po oraz przeprowadza wywiad z osobą chcącą poddać się zabiegowi.

Jak działa laser?

Laser frakcyjny wnika głęboko w skórę właściwą, która przez zawartą w niej wodę, absorbuje światło. Woda ta zostaje odparowana, a same tkanki przez energię cieplną rozpoczynają procesy regeneracyjne oraz wzmożoną produkcję kolagenu. W efekcie tych procesów skóra staje się gładsza, rozjaśniona oraz bardziej sprężysta. Laser frakcyjny pozwala na redukcję blizn potrądzikowych oraz innych niedoskonałości skóry.

Przygotowanie do zabiegu

Aby zabieg naświetlania skóry laserem frakcyjnym odbył się bez żadnych przeszkód, należy przestrzegać poniższych zaleceń.

 • 6 miesięcy przed zabiegiem – należy odstawić leki doustne zawierające retinoidy.
 • 4 tygodnie przed zabiegiem – należy zakończyć stosowanie kremów i maści z retinoidami.
 • Około 4 tygodnie przed zabiegiem – należy zrezygnować z opalania. W przypadku widocznej opalenizny trzeba odczekać do momentu, gdy zniknie.
 • 2 tygodnie przed zabiegiem – konieczne jest zakończenie kuracji antybiotykowej.
 • 2 tygodnie przed zabiegiem – należy zrezygnować z peelingów i głębokiego oczyszczania skóry, a także zabiegów kosmetycznych, np. oczyszczania skóry kwasami.
 • Tydzień przed zabiegiem – należy przestać stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 • Tydzień przed zabiegiem – nie wolno przyjmować ziół i preparatów światłouczulujących (np. zioła nagietka lub dziurawca).
 • Tydzień przed zabiegiem – należy zaprzestać przyjmowania witaminy C i A.
 • Dzień zabiegu – nie można stosować kosmetyków na obszarze skóry, który ma być poddany zabiegowi.

Zalety zabiegu

 • Duża skuteczność- nieporównywalna z dostępnymi zabiegami kosmetycznymi, które działają tylko powierzchownie,
 • Efekt zabiegu jest trwały.
 • Istnieje małe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub skutków ubocznych;
 • Czas zabiegu jest stosunkowo krótki.
 • Mimo odczuwanego dyskomfortu podczas zabiegu ból nie jest intensywny.
 • Pierwsze efekty można dostrzec tuż po kilku lub kilkunastu dniach, a zmiany stają się coraz bardziej zauważalne wraz z upływem czasu od zabiegu.
 • Krótki okres rekonwalescencji

Po zabiegu

 • Tuż po zabiegu skóra jest podrażniona jak po silnym opalaniu.
 • Przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie skóry.
 • Pojawienie się zbrązowienia skóry po kilku dniach jest naturalną reakcją wynikającą z procesu usuwania uszkodzonych komórek.
 • Do kilkunastu dni po zabiegu naskórek może ulegać złuszczaniu.
 • Proces regeneracji naskórka przyśpiesza stosowanie wody termalnej oraz preparatów przyspieszających gojenie.
 • W czasie regeneracji skóry nie można stosować peelingów, pocierać i podrażniać skóry.
 • Co najmniej miesiąc po zabiegu należy unikać słońca. Należy nakładać kremy z filtrem, aby chronić delikatną po zabiegu skórę.
 • Do tygodnia po zabiegu nie można spożywać alkoholu.
 • Do tygodnia po zabiegu należy zrezygnować z gorących kąpieli i sauny.

Przeciwwskazania

 • Nowotwory skóry oraz zmiany przednowotworowe,
 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • łuszczyca,
 • bielactwo,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • doustna terapia retinoidami ( przerwa pół roku),
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • rozrusznik serca,
 • świeża opalenizna,
 • infekcje, podrażnienie lub głębokie przesuszenie skóry, która ma być poddana zabiegowi.

Rozstępy

Powstawanie rozstępów wynika ze zmian hormonalnych, wahań wagi, okresu dojrzewania lub przebytej ciąży. Skuteczną metodą eliminacji rozstępów jest laseroterapia. Naświetlanie laserem pobudza w komórkach skóry właściwej procesy regeneracyjne i naprawcze. Zostaje też zwiększona produkcja kolagenu, który nadaje skórze sprężystości i jędrności. Laser frakcyjny usuwa niedoskonałości skóry, wygładza i ujednolica jej koloryt, a wraz z tym również niweluje widoczność rozstępów.

Jak działa laser?

Podczas zabiegu laser naświetla określony obszar skóry. Wiązka światła tworzy w skórze właściwej drobne, kontrolowane uszkodzenia: sprawia, że pod wpływem naświetlania woda z komórek skóry ulega wyparowaniu, co stymuluje ich procesy naprawcze. W ten sposób skóra zostaje pobudzona do regeneracji i pociąga to za sobą usunięcie i zmniejszenie niedoskonałości oraz wygładzenie i rozjaśnienie skóry. Zabieg przyczynia się do zwiększonej produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i jędrna.

 

Przygotowanie do zabiegu

Naświetlanie laserem frakcyjnym wymaga wielu przygotowań, ale dotyczą one głównie zaprzestania przyjmowania niektórych leków i preparatów. Skóra, na której ma być przeprowadzony zabieg, musi być zdrowa ani nie może być przesuszona. Co ważne, nie można przeprowadzić zabiegu na opalonej skórze. Aby zabieg naświetlania skóry laserem frakcyjnym odbył się bez żadnych przeszkód, należy przestrzegać poniższych zaleceń.

 • 6 miesięcy przed zabiegiem – należy odstawić leki doustne zawierające retinoidy.
 • 4 tygodnie przed zabiegiem – należy zakończyć stosowanie kremów i maści z retinoidami.
 • Około 4 tygodnie przed zabiegiem – należy zrezygnować z opalania. W przypadku widocznej opalenizny trzeba odczekać do momentu, gdy zniknie.
 • 2 tygodnie przed zabiegiem – konieczne jest zakończenie kuracji antybiotykowej.
 • 2 tygodnie przed zabiegiem – należy zrezygnować z peelingów i głębokiego oczyszczania skóry, a także zabiegów kosmetycznych, np. oczyszczania skóry kwasami.
 • Tydzień przed zabiegiem – należy przestać stosować leki przeciwbólowe iprzeciwzapalne.
 • Tydzień przed zabiegiem – nie wolno przyjmować ziół i preparatów światłouczulujących (np. zioła nagietka lub dziurawca).
 • Tydzień przed zabiegiem – należy zaprzestać przyjmowania witaminy C i A.
 • Dzień zabiegu – nie można stosować kosmetyków na obszarze skóry, który ma być poddany zabiegowi.

Zalety zabiegu

 • Wysoka skuteczność i trwałość efektów,
 • krótki czas rekonwalescencji,
 • małe ryzyko działań niepożądanych lub skutków ubocznych,
 • krótki czas zabiegu,
 • efekty widoczne tuż po wygojeniu się skóry i narastające przez następne tygodnie od zabiegu.

Po zabiegu

Należy pamiętać, że po zabiegu skóra jest podrażniona. Przez kilka dni może być widoczne zaczerwienienie i obrzęk skóry, a naskórek może ulegać złuszczaniu. Jest to naturalna reakcja i wiąże się z procesem odnowy skóry. Aby przyspieszyć gojenie się skóry, zaleca się stosowanie wody termalnej i preparatów przyspieszających gojenie. Po zabiegu przez około miesiąc zabronione jest opalanie się, ponieważ promienie słońca mogą naruszyć delikatną skórę po zabiegu. Nie można również stosować peelingów ani złuszczać i intensywnie pocierać skóry. Do tygodnia po zabiegu należy też zrezygnować z alkoholu, gorących kąpieli i sauny.

Przeciwwskazania

 • Nowotwory skóry oraz zmiany przednowotworowe,
 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • łuszczyca,
 • bielactwo,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • doustna terapia retinoidami ( przerwa pół roku),
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • rozrusznik serca,
 • świeża opalenizna,
 • infekcje, podrażnienie lub głębokie przesuszenie skóry, która ma być poddana zabiegowi.

 

Blizny

Często zranienia skóry pozostawiają po sobie blizny, które obniżają jakość życia i powodują dyskomfort. Obecnie istnieje jednak coraz więcej sposobów zmniejszania lub usuwania blizn. Nowoczesne laserowe usuwanie blizn z zastosowaniem lasera frakcyjnego daje szansę na skuteczne i szybkie usunięcie blizn, przy jednoczesnym niewielkim ryzyku powikłań oraz krótkim czasie rekonwalescencji. Działanie lasera frakcyjnego stymuluje produkcję kolagenu w skórze, dzięki temu kondycja skóry ulega znacznej poprawie. W efekcie skóra staje się jędrniejsza, wygładzona i rozjaśniona, a blizny stają się znacznie mniej widoczne.

Jak działa laser?

Laser frakcyjny tworzy niewielkie, kontrolowane uszkodzenia. Nie są one jednak niebezpieczne. Komórki skóry, które zostają naruszone, zostają też pobudzone do regeneracji i naprawy, a wraz z tym polepszenia stanu skóry. Światło lasera jest absorbowane przez wodę w komórkach skóry.

Woda zostaje odparowana, a sama komórka ulega wpływowi energii cieplnej. Sprawia to, że komórki zaczynają procesy regeneracyjne oraz zwiększają produkcję kolagenu. Zabieg z laserem frakcyjnym wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt oraz eliminuje niedoskonałości, także różnego rodzaju blizny.

Przygotowanie do zabiegu

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu dotyczy przede wszystkim rezygnacji ze stosowania niektórych leków oraz zaleceń dotyczących dbałości o skórę. Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego mogą być przeprowadzone wyłącznie na zdrowej, niepodrażnionej, nieprzesuszonej i nieopalonej skórze. W przypadku infekcji skórnych należy je zaleczyć. Przed zabiegiem musi całkowicie zniknąć opalenizna. W oczekiwaniu na zabieg trzeba też zrezygnować z opalania i korzystania z samoopalaczy lub solarium. Przeciwwskazaniem jest doustna terapia retinoidami – leki tego typu trzeba odstawić pół roku przed planowanym zabiegiem. Kremy i maści z retinoidami należy odstawić cztery tygodnie przed zabiegiem. Dwa tygodnie przed zabiegiem nie można stosować antybiotyków. Tydzień przed zabiegiem nie należy stosować preparatów i ziół światłouczulających oraz dokonywać peelingów lub zabiegów kosmetycznych oczyszczania skóry. Tydzień przed zabiegiem nie można stosować leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz nie powinno się przyjmować witaminy C i A oraz jej pochodnych.

Zalety zabiegu

 • Skuteczność i trwałość,
 • bezpieczeństwo (niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych),
 • krótki czas trwania zabiegu,
 • szybko można dostrzec efekty zabiegu (tuż po wygojeniu się skóry).

Po zabiegu

W wyniku naświetlania laserem frakcyjnym skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, podrażniona i lekko napuchnięta. Wrażenia po zabiegu mogą nasuwać na myśl efekt po intensywnym opalaniu. Obrzęk, zaczerwienienie, a potem lekkie zbrązowienie skóry i łuszczenie są jednak naturalnym reakcjami wynikającymi z procesu usuwania uszkodzonych komórek.

Warto stosować preparaty przyspieszające regenerację skóry lub wodę termalną. Po zabiegu nie można stosować peelingów i podrażniać skóry. Kilka dni po zabiegu można myć skórę i nakładać na nią makijaż, ale najlepiej omijać obszary, które były objęte zabiegiem. Co ważne, należy unikać słońca i opalania. Do kilku dni-tygodnia należy też wstrzymać się od spożywania alkoholu, gorących kąpieli i sauny.

Naczynka na twarzy

Pękające i rozszerzone naczynka to częsta przypadłość, która sprawia, że skóra wygląda nieestetycznie i niezdrowo. Do ich powstania przyczynia się m.in. nadmierne opalanie i nieodpowiednia pielęgnacja a także uwarunkowania genetyczne. Aby zmniejszyć widoczność naczynek, zaleca się zachowywanie odpowiednich zasad pielęgnacji oraz rozpoczęcie terapii. Problem naczynek ma tendencję do pogłębiania się, dlatego warto wcześniej podjąć działania mające na celu jego rozwiązanie. Zabiegi umożliwiają zamknięcie naczynek oraz zmniejszenie widoczności niedoskonałości skóry.

Jak działa laser?

Wiązka świetlna lasera dociera do uszkodzonych naczyń i powoduje wchłonięcie rozszerzonych naczynek. Podczas procesu fototermolizy selektywnej hemoglobina absorbuje światło lasera, a woda w niej zawarta ulega odparowaniu. W uszkodzonym naczynku, gdy zostaje dostarczona energia świetlna, a woda wyparowuje, ścianki naczynia ulegają rozpadowi i wchłonięciu przez organizm. Pajączki znikają, a efekty są widoczne niedługo po zabiegu.

Laserowy zabieg zamykania naczynek jest bezpieczny i raczej nie wywołuje działań niepożądanych. Rezultaty są wyraźne już po jednym naświetlaniu, ale jeśli popękane naczynka zajmują większy obszar skóry, zaleca się przeprowadzenie kilku zabiegów.

Przed zabiegiem

Zanim zabieg zamykania naczynek zostanie przeprowadzony, należy przestrzegać kilku zaleceń:

 • 6 miesięcy przed zabiegiem należy zakończyć kurację doustną retinoidami (substancja obecna w lekach na leczenie trądziku).
 • 4 tygodnie przed zabiegiem nie można opalać się i korzystać z samoopalaczy, nie można stosować preparatów, maści i kremów z retinoidami.
 • 2 tygodnie przed zabiegiem należy zakończyć kuracje antybiotykowe, należy zaprzestać przeprowadzania peelingów i głębokiego oczyszczania skóry oraz zabiegów, które mogłyby podrażnić skórę.
 • Tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z ziół i preparatów o właściwościach Swiatłouczulających, należy przestać przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Zalety zabiegu

 • Skuteczny i trwały efekt,
 • zabieg jest bezpieczny,
 • nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji.

Po zabiegu

 • Co najmniej przez 4 tygodnie po zabiegu nie można eksponować ciała na promieniowanie UV (opalanie słoneczne i opalanie w solarium).
 • Na obszar skóry, który był poddany zabiegowi, należy nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym (najlepiej SPF 50+).
 • Należy unikać zmian temperatury i skrajnie niskich lub wysokich temperatur (np. należy zrezygnować z sauny, unikać zimnego wiatru i mrozu).
 • Przez 2 tygodnie po zabiegu nie należy używać kosmetyków i preparatów złuszczających;
 • Przez 2 tygodnie po zabiegu należy pić dużo wody, żeby ułatwić i przyspieszyć regenerację naczyń.
 • Do 2 tygodni po zabiegu zalecane jest unikanie wysiłku fizycznego.

Przeciwwskazania

 • Ciąża i karmienie piersią.
 • Nowotwory, zmiany nowotworowe, guzy nieznanego pochodzenia.
 • Opalenizna i stosowanie samoopalaczy (należy zrezygnować z opalania i kosmetyków samoopalających co najmniej miesiąc przed zabiegiem).
 • Przyjmowanie w ciągu miesiąca przed zabiegiem niektórych leków i preparatów (antybiotyki, witamina A, pochodna witaminy A, leki przeciwdepresyjne, sterydy, leki uczulające na kontakt ze światłem, inne).
 • Stosowanie w ciągu miesiąca przed zabiegiem preparatów ziołowych (herbatki odchudzające, maści z dziurawcem, zioła nagietka).
 • Choroby dermatologiczne takie jak łuszczyca, bielactwo, a także otwarte rany, stany zapalne skóry, zmiany alergiczne, fototoniczność (szczególna wrażliwość skóry na słońce).
 • Choroby ogólnoustrojowe, przykład nadciśnienie, cukrzyca, rozrusznik serca, epilepsja.
 • Choroby wirusowe takie jak opryszczka, HIV.
 • Skłonności do tworzenia na skórze blizn lub bliznowców.
 • Stosowanie preparatów z retinolem doustnie lub w formie maści lub kremu.

 Comments are closed.